גם אתם סובלים מכאבי גב? המדריך המלא

כאבי גב הם בעיה נפוצה ממנה סובלים מיליוני אנשים ברחבי העולם (כ-80% מהאוכלוסייה יסבלו בשלב מסויים מכאבי גב), ומשפיעה על חיי היומיום ועל רווחתם הכללית. בין אם כאבים אלו קלים או כרוניים, כאבי גב יכולים להיות מתישים ולהוביל לירידה בפרודוקטיביות, לפגיעה בניידות ולירידה משמעותית באיכות החיים. במאמר זה נעמיק בגורמים, בסימפטומים ופתרונות שונים לכאבי גב, כולל תפקידם של טיפולי פיזיותרפיה והיתרונות של מדרסים בהתאמה אישית.

מהם הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי גב?

כאבי גב יכולים לנבוע מגורמים שונים – הבנת הגורמים חיונית למניעה וניהול יעילים.

 • יציבה לקויה: על פי מחקר שפורסם ב European Spine Journal, יציבה לקויה היא גורם משמעותי לכאבי גב, כאשר ישיבה ממושכת ויישור גוף לא נכון מעמיסים על עמוד השדרה
 • חוסר איזון שרירי: כאשר קבוצות שרירים מסוימות חזקות או חלשות יותר מאחרות, יכול הדבר לגרום לחוסר איזון שרירי ולהוביל לכאבי גב. מחקר שפורסם בJournal of Orthopedic & Sports Physical Therapy הדגיש את הקשר בין חוסר איזון בשרירים לבין כאבי גב תחתון כרוניים.
 • בעיות מבנה בעמוד השדרה: בעיות מבניות כגון פריצות דיסק או בלט בעמוד השדרה יכולות לתרום לכאבי גב. לפי המכון הלאומי להפרעות נוירולוגיות ושבץ מוחי (NINDS) הפרעות בעמוד השדרה משפיעות על מיליוני אנשים ומהוות גורם עיקרי לכאבי גב.

תסמינים של כאבי גב

זיהוי הסימפטומים של כאבי גב הוא חיוני להתערבות מוקדמת וטיפול יעיל.

התסמינים של כאבי גב כוללים כאב, שריפה, ודקירה. הם יכולים להיות חדים או עמומים ובעוצמה משתנה. התסמינים יכולים להופיע באופן פתאומי (למשל לאחר הרמת חפץ כבד או כתוצאה מפציעת ספורט) או להתפתח בהדרגה. לעיתים תופיע נפיחות מקומית אשר תוסיף לתחושת הכאב.

 • כאב עמום או חד: סוג הכאב אותו מרגישים הסובלים מכאבי גב יכול לספק תובנות לגבי הסיבה הבסיסית. כאב עמום עשוי להצביע על מאמץ שרירים, בעוד שכאב חד עשוי להצביע על דלקת בעצב. (כאב חד בגב האמצעי המקרין אל החלק הקידמי)
 • טווח תנועה מוגבל: כאבי גב מובילים לעיתים קרובות לטווח תנועה מוגבל.
  גמישות מופחתת היא סימפטום שכיח המדווח על ידי אנשים הסובלים מכאבי גב כרוניים.
 • כאב מקרין: כאב המקרין במורד הרגליים, המכונה סיאטיקה (Sciatica), הוא מצב רפואי המאופיין בכאב הנובע מהגב התחתון ומורגש לאורך הרגל, ומשפיע על 40% מהאנשים הסובלים מכאבי גב במהלך חייהם.
 • שרירים נוקשים: נוקשות בשרירי הגב היא סימפטום שכיח של כאבי גב חריפים וכרוניים כאחד. מחקר שפורסם בכתב העת PLOS One מסביר על הקשר בין נוקשות שרירים לחומרת כאבי גב.

פיזיותרפיה לטיפול בכאבי גב

פיזיותרפיה היא אבן יסוד בטיפול בכאבי גב, במטרה לשפר את הכוח, הגמישות והתפקוד הכללי. החדשות הטובות הן שלפיזיותרפיה יש כלים היכולים לטפל בבעיה ולהפחית את הכאבים באופן משמעותי. טיפול פיזיותרפיה לגב ייעשה לאחר בדיקה מלאה של הגב ובהתאם לשיקול הדעת של הפיזיותרפיסט.

לטיפול הפיזיותרפיה מס' מטרות:

 • הפחתת הכאב.
 • שיפור תנועתיות
 • חיזוק והגמשת השרירים בגב
 • שיפור הכושר הגופני
 • מניעת הפיכת הכאב לכרוני

פיזיותרפיה תשפר את יכולת התנועה של המטופל בעזרת תרגילים ייעודיים המתבצעים בקליניקה או במרפאה – כמו גם ללמד את המטופל לבצע בבית תרגילים לחיזוק השרירים התומכים בגב ולשיפור הגמישות של עמוד השדרה.

טכניקות טיפול ידניות, כגון מניפולציה בעמוד השדרה ועיסוי, יכולות לספק הקלה מכאבי גב.
כמו כן חיזוק שרירי הליבה באמצעות תרגילים ספציפיים הוא היבט מרכזי של פיזיותרפיה לכאבי גב.

כיצד מדרסים בהתאמה אישית יכולים לעזור לכאבי גב?

מכניקת כף הרגל ממלאת תפקיד מכריע ביישור הגוף והיציבה הכללית ופיזור המשקל באופן שווה על כפות הרגליים, ומדרסים מותאמים אישית יכולים להציע תמיכה ממוקדת להקלה על כאבי גב.

 • יישור ותמיכה: מדרסים מותאמים אישית מספקים תמיכה מותאמת אישית לטיפול בחוסר איזון ביומכני. מחקר שפורסם ב Journal of Foot and Ankle Research הראה כי מדרסים מותאמים אישית שיפרו את פיזור הלחץ בכף הרגל והפחיתו באופן ניכר כאבי גב תחתון.
 • בלימת זעזועים: תכונות בלימת וספיגת הזעזועים של מדרסים בהתאמה אישית יכולות להפחית את האימפקט על עמוד השדרה במהלך הליכה או ריצה ובכך להפחית את הסיכוי לסבול מכאבי גב.
 • הליכה ויציבה נכונה: תיקון הפרעות הליכה באמצעות מדרסים מותאמים אישית תורם לשיפור היציבה ולהפחתת כאבי גב.

לסיכום

כאבי גב הם בעיה נפוצה בקרב כלל האוכלוסייה עם סיבות ותסמינים מגוונים. נקיטת גישה הוליסטית למניעתה ולניהולה חיונית להקלה ארוכת טווח. שינויים באורח החיים, פעילות גופנית, פיזיותרפיה ושימוש במדרסים מותאמים אישית הם כלים יקרי ערך בארסנל ההתמודדות עם כאבים אלו.

אנו בBIOFIT המרכז לניתוח הליכה וטיפול בכאב מתמחים באבחון כאבים ומתן פתרונות אורטופדיים ומדרסים בהתאמה אישית מלאה אשר יחזירו אתכם לשגרת חייכם במהרה.

לפגישת ייעוץ ואבחון כף רגל ללא עלות, מלאו את פרטיכם בטופס בתחתית העמוד ונחזור אליכם בהקדם.

*אין באמור לעיל בכדי להוות משום יעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי או חוות דעת רפואית, הכתוב לעיל מהווה תיאור כללי בלבד ובלתי מחייב* | ט.ל.ח

כתיבת תגובה

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

Shopping cart
Sign in

No account yet?

Start typing to see products you are looking for.
לפרטים נוספים על מדרסים בהתאמה אישית - BioFit

מלאו את הפרטים הבאים ואנו נצור איתכם קשר במהירות האפשרית.

דילוג לתוכן